گیاهان و خواص درمانی آنها

خواص درمانی دارچین

  • 849

خواص درمانی دارچین و طریقه مصرف آن

دارچین طبیعت گرم دارد و مصرف آن به مقدار 10 تا 25 گرم به صورت گرده یا دم کرده برای درمان امراض زیر تجویز می گردد.

سوزش و ناراحتی های ادرار را بر طرف- حجم ادرار را زیاد - بادشکن و مفرح بوده - مقوی عموی- مقوی بینایی - بدبویی دهان را برطرف - خون قاعدگی را زیاد- برای درمان دلهره و اضطراب ، وسواس و جنون مفید می باشد.

چنانچه گرد دارچین در آب خیس کرده بر پلک بمالند برای رفع پرش ( ضربان پلک ) نافع است اگر چنانچه مقداری گرد دارچین در آب پخته و بر روی قطعه ای پارچه ای تمییز ریخته و به صورت ضماد بر روی عضوی که رعشه دارد یا بر روی لکه های پوستی ( کک ومک) وغیره قرار دهند اثر شفا بخش دارد. چنانچه گرد دارچین را در داخل پوسیدگی و کرم خوردگی دندان قرار دهند درد آن را تسکین می دهد ، عرق دارچین اثری سریعتر از دارچین داشته و مصرف آن برای درمان قولنج رحم وقولنج روده نافع است . همچنین چکانیدن چند قطره از عرق دارچین در گوش برای رفع سنگینی گوش و تقویت شنوایی مفید می باشد. روغن دارچین در جمیع افعال مانند دارچین بوده ، خوردن و مالیدن آن بر اعضا ، جهت درمان رعشه و فلج - گزیدگی عقرب و رتیل مفید می باشد . مقدار مصرف هر بار  9 تا 10 گرم ( 2 قاشق چایخوری ) است.

طرز تهییه روغن دارچین 

200 گرم گرد دارچین را در یک لیتر روغن کنجد یا روغن زیتون ریخته به مدت یک هفته مکرر هم بزنید و پس از یک هفته آن را صاف کرده به عنوان روغن دارچین استفاده کنید.

 

نظرات

نظر خود را بنویسید